Ořechovo-karamelový dort

Ingredience

korpus: 5 vajec, 200 g cukru krupice, 3 lžíce oleje, 2 lžíce vody, 100 g mletých ořechů, 140 g hladké mouky
krém: 1 plechovka salka, 250 g másla, 1 karamelový pudink, 300 ml mléka
poleva: 1 plechovka salka (necelá), 200 ml smetany ke šlehání, 100 g krystalového cukru, 30 g želatiny + 240 ml vody
dále: rum, modelovací čokoláda, marcipán, karamelová rýže (nebo nastrouhané ořechy)

Postup

Obě plechovky salka vaříme zcela ponořené do vody 2 hodiny. Toto je dobré udělat minimálně den předem, protože salko musí úplně vychladnout, teprve potom otvíráme plechovky.

Z bílků a cukru ušleháme pevný sníh. Zašleháme do něho žloutky, pak olej s vodou a nakonec zlehka vmícháme vařečkou mouku smíchanou s ořechy.

Upečeme v kulaté formě o průměru 23 cm (180°C, 35-40 minut). Necháme vychladnout.

Z mléka a pudinkového prášku uvaříme hustý pudink. Máslo našleháme do pěny, po troškách přišleháme zkaramelizované salko z jedné plechovky a vychladlý pudink.

Vychladlý korpus dvakrát prokrojíme, prokapeme rumem a promažeme krémem. Zbytkem krému potřeme celý dort zvenku a necháme v ledničce ztuhnout.

Želatinu zalijeme vodou a necháme 10 minut nabobtnat. Zatím svaříme za stálého míchání smetanu s cukrem a 200 g zkaramelizovaného salka z druhé plechovky.

Nabobtnalou želatinu za stálého míchání zahříváme téměř k varu, ale nevaříme! Zcela rozpuštěnou želatinu nalijeme k horké karamelové smetaně a dobře rozmícháme. Za občasného míchání necháme vychladnout, ale ne úplně, poleva musí zůstat tekutá. Až není horká a mírně zhoustne, polijeme jí vychlazený dort na povrchu i na bocích (lijeme nahoru a necháme volně stékat i na boky).

Boční stěnu dortu obalíme dřív než poleva ztuhne karamelovou rýží (nebo strouhanými ořechy).

Povrch dortu libovolně dozdobíme.

Ořechovo-karamelový dort
Ořechovo-karamelový dort
Ořechovo-karamelový dort

Přidáno: 30.12.2012