Domácí kefír

Ingredience

1 lžíce tibetské kefírové houby, 500 ml čerstvého mléka

Postup

Do sklenice o objemu cca 1 l vložíme kefírovou houbu a zalijeme mlékem. Přikryjeme ubrouskem a necháme stát v pokojové teplotě cca 24 hodin. Občas obsah sklenice promícháme (minimálně jednou za den).

Hotový kefír slijeme přes plastový (ne kovový!) cedník do misky. Cedníkem poklepeme, abychom setřepali zbytky kefíru z houby a znovu ji vložíme do prázdné sklenice a zalijeme mlékem. Takto si můžeme denně vyrábět výborný a hlavně zdravý kefír.

Houba nesmí přijít do styku s kovem, používáme jen plastové, případně dřevěné pomůcky.

V létě při vyšších teplotách je kefír hotový dříve, i za 12 hodin. Poznáme to podle hustoty, chuti, případně podle toho, že se začne oddělovat syrovátka (téměř čirá, mléčně nažloutlá tekutina) od mléčné sraženiny. To není na závadu, všechno promícháme a kefír se zase zhomogenizuje.

Pokud chceme proces tvorby kefíru zpomalit, uložíme sklenici s houbou a mlékem do ledničky, tam to trvá několik dní.

Houba se živí laktózou a roste. Zhruba za 10-14 dní se její objem zdvojnásobí. Pak můžeme vyrábět kefíru více, nebo houbu někomu podarovat.

Kefír můžeme pít čistý přírodní. Nebo ho můžeme rozmixovat s libovolným ovocem, případně libovolně dochutit. Dá se z něho vyrobit i sýr typu Lučina, případně tvaroh. Dá se použít do těsta při přípravě moučníků nebo při zadělávání kynutého těsta.

Domácí kefír
Domácí kefír
Domácí kefír
Domácí kefír
Domácí kefír

Přidáno: 6.7.2015