Čokoládový dort s pomerančovou pěnou

Ingredience

čokoládová hmota: 400 g hořké čokolády, 2 lžíce medu, 400 g mascarpone, 500 g smetany ke šlehání, 1 pomeranč, 4 plátky želatiny

pomerančová pěna: 250 g pomerančové šťávy (ze 3-4 pomerančů podle velikosti), 3-4 lžíce třtinového cukru (podle kyselosti pomerančů), 5 plátků želatiny, 200 g smetany ke šlehání

poleva: 200 g smetany ke šlehání, 150 g hořké čokolády

Postup

Dortovou formu (24 cm) vymažeme lehce máslem a vyložíme papírem na pečení včetně boků. Papír se na máslo pěkně přilepí a nikde neodstává).

Čokoládu rozlámeme na kousky, zalijeme 100 ml smetany, přidáme med a ve vodní lázni zahříváme a občas promícháme, až vznikne hladká lesklá hmota. Necháme ji částečně vychladnout.

Pomeranč důkladně vydrhneme v horké vodě. Pak z něj ostrouháme kůru (jen tenkou svrchní oranžovou část) a vymačkáme šťávu. Do vymačkané šťávy namočíme na 10 minut plátky želatiny. Pak šťávu s želatinou za stálého míchání zahříváme, dokud se želatina zcela nerozpustí.

Do misky vyklopíme mascarpone, přidáme ostrouhanou kůru z pomeranče, 400 g smetany a elektrickým šlehačem vyšleháme na hustý jemný krém.

Do rozpuštěné želatiny vmícháme postupně napřed jednu a pak druhou lžíci krému. Toto přidáme ke zbytku krému a vařečkou důkladně promícháme. Nakonec vmícháme rozpuštěnou čokoládu.

Hmotu urovnáme do formy a povrch uhladíme. Dáme ztuhnout do ledničky.

Želatinu na pomerančovou pěnu zalijeme trochou vody a necháme 10 minut bobtnat.

Z pomerančů vymačkáme šťávu, v rendlíku smícháme s cukrem a za stálého míchání zahříváme do rozpuštění cukru. Odstavíme. Nabobnanou želatinu vyndáme z vody, vodu z ní vymačkáme a změklé plátky vložíme do teplé (ne vařící!) pomerančové šťávy. Mícháme do rozpuštění a necháme vychladnout.

Smetanu ušleháme a vmícháme do ní šťávu s želatinou. Vzniklou hmotu nalijeme do formy na čokoládovou část. Znovu necháme v ledničce ztuhnout.

Na polevu rozlámeme čokoládu, zalijeme smetanou a za stálého zahřívání mícháme, až vznikne hladká lesklá poleva. Necháme ji částečně vychladnout a pak nalijeme na ztuhlou pomerančovou pěnu.

Dort necháme v ledničce tuhnout do dalšího dne.

Přidáno: 28.1.2017