Borůvkový dvoubarevný dort

Ingredience

korpus: 2 vejce, 2 sáčky čokoládového pudinkového prášku, 2 lžičky prášku do pečiva, 80 g krystalového cukru, 2 lžíce oleje

krém: 500 g tvarohu, 400 g smetany ke šlehání, 300 g bílého jogurtu, 200 g moučkového cukru, 100 g borůvek, 2 sáčky želatinového ztužovače za studena

na ozdobu: 3 lžíce borůvek, 1 lžíce cukru, 5 lžic vody, 1 plátek želatiny

Postup

Dno dortové formy (24 cm) vyložíme papírem na pečení. Suroviny na korpus dobře promícháme a nalijeme formy. Upečeme (200°C, cca 10 minut) a necháme vychladnout.

Vychladlý korpus vyjmeme z formy a položíme na tácek nebo talíř. Kolem něj pevně postavíme dortový ráfek, můžeme vyložit papírem na pečení.

Do mísy dáme tvaroh, cukr, jogurt a smetanu. Elektrickým šlehačem ušleháme na hustý hladký krém.

Borůvky rozmačkáme na talíři vidličkou.

Krém rozdělíme na poloviny.

Jeden ztužovač rozšleháme se 100 ml vody a postupně (podle návodu na obale) spojíme s jednou polovinou krému. Vmícháme rozmačkané borůvky a tento fialový krém urovnáme na korpus. Na chvíli uložíme do ledničky.

Potom zapracujeme ztužovač do druhé poloviny krému a tu rozetřeme na fialovou vrstvu. Opět dáme chladit.

Pokud chceme i ozdobu nahoře, povaříme trochu borůvek se lžící cukru a trochou vody asi deset minut. Propasírujeme přes husté sítko.

Plátek želatiny namočíme na 10 minut do studené vody.

Přepasírované borůvkové pyré znovu přivedeme k varu, odstavíme a přidáme vyždímaný plátek želatiny. Mícháme do rozpuštění. Necháme částečně zchladnout a pomocí sáčku s ustřiženým růžkem ozdobíme dort.

Krájíme až po úplném ztuhnutí dortu (minimálně 4 hodiny).

Přidáno: 13.8.2016