Tvarohovo-jahodový dort

Ingredience

korpus: 300 g sušenek Esíček, 100 g másla
náplň: 500 g měkkéhho tvarohu, 250 ml smetany ke šlehání, 200 g zakysané smetany, 210 g krystalového cukru, 200 g jahod, kůra z jednoho citronu, 6 plátků želatiny
želé: 200 g jahod, 4 plátky želatiny, 1 lžíce cukru, 2 lžíce rumu
dále: asi 100 g jahod

Postup

Sušenky rozdrtíme a smícháme s rozpuštěným máslem. Dno dortové formy (průměr 24 cm) vyložíme papírem na pečení drobkovou směs do ní rovnoměrně namačkáme. Vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi 10 minut. Necháme vychladnout.
Do mísy dáme tvaroh, cukr, zakysanou smetanu, rozmačkané jahody a citronovou kůru. Ručním elektrickým šlehačem ušleháme hladkou hmotu. Plátky želatiny na deset minut namočíme do vody, vymačkáme a se dvěma lžícemi vody zahříváme za stálého míchání dokud se želatina nerozpustí. Přidáme k ní 2 lžíce tvarohové hmoty, promícháme, přidáme k ostatní tvarohové hmotě a šlehačem zašleháme. Pak vařečkou vmícháme do tuha ušlehanou smetanu. Nalijeme do formy na vychladlý korpus a dáme ztuhnout do ledničky (asi 3 hodiny). Jahody na želé rozmixujeme a svaříme s cukrem a rumem. Do této horké hmoty dáme namočené plátky želatiny (10 minut) a mícháme dokud se želatina zcela nerozpustí. Za občasného zamíchání necháme zchladnout. Dort poklademe rozpůlenými jahodami a zalijeme je chladnoucím želé. Znovu dáme do ledničky a necháme důkladně ztuhnout.

Tvarohovo-jahodový dort
Tvarohovo-jahodový dort
Tvarohovo-jahodový dort
Tvarohovo-jahodový dort

Přidáno: 13.6.2008